Darbeler | Konular | Kitaplar

''Gezi Parkı'' olayları sürüyor

Taksim Gezi Parkı kapsamında başlayan İstanbul'daki gösteriler bugün de sürüyor.

İstanbul

Kadıköy'de ve Anadolu yakasının diğer bölgelerinde sabah saatlerinde bir araya gelen çok sayıda kişi, Taksim'e gitmek üzere harekete geçti.

Boğaziçi Köprüsü'nü yürüyerek geçen kalabalık grubun önü, Barbaros Bulvarı'nda önlem alan polis ekipleri tarafından kesildi. Polis ekipleri, yürüyüşü sürdürmekte ısrar eden gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Devirdikleri çöp konteynerleriyle caddeye barikat kurarak trafiği kesen gruptan bazıları polise taş atarak karşılık verdi.

Gruptakiler çeşitli sloganlar atarken, polisle çatışmaya da devam ediyor. Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş meydana inişte trafik de halen kapalı durumda bulunuyor.

İstiklal Caddesi'ndeki olaylar

İstiklal Caddesi'nden de Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi.

Polis, eylemcilerin, İstiklal Caddesi'ndeki Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanması üzerine, caddeden Taksim Meydanı'na geçişi kapattı.

Göstericiler de polis araçlarının üzerlerine gelmesini engellemek için barikat kurdu. Polis, önce tazyikli su daha sonra biber gazı sıkarak gruba müdahale etti. Göstericiler, ara sokaklara dağıldı. Bazı göstericiler de polise taş atarak karşılık verdi.

İstiklal Caddesi'nde sıkılan biber gazından Taksim Meydanı'ndaki vatandaşlar da etkilendi.

Bu arada, Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs seferleri de yapılamıyor. Bu hattaki metrobüs araçlarına gece saatlerinde taşlı saldırılarda bulunulduğu öğrenildi.

Diğer illerde de protesto

Ankara ve İzmir'in aralarında bulunduğu bazı illerde de Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek üzere çeşitli gösteriler düzenleniyor. Polisin müdahale ettiği gösterilerde gözaltıların da olduğu bildirildi.

Konular