Gezi parkı olayları son durum

Gezi parkı son durum. Gezi parkı olayları ne durumda. Gezi parkı olayları son durum.
Gezi parkı son durum. Gezi parkı olayları ne durumda. Gezi parkı olayları son durum.

Dolmabahçe'de toplanan kalabalık, Gümüşsuyu Caddesi'nden ilerleyerek Taksim Meydanı girişine kadar geldi. Burada önlem alan polis ekipleri, çeşitli sloganlar atan ve uyarıya rağmen dağılmayan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Tarlabaşı ve Talimhane'nin ara sokaklarından gelen gruplar da polis ekiplerine havai fişeklerle saldırdı. Gruplar, Talimhane ve ara sokaklarda çöp konteynerlerini ateşe vererek barikat kurdu. Bir grup da Tarlabaşı'nda, Taksim Yayalaştırma Projesi'nde kullanılan inşaat malzemelerini ateşe verdi. Gruptan bazı kişiler, çevredeki MOBESE ve güvenlik kameralarını söküp ateşe attı. Olaylar sırasında bazı binalar, otobüs durakları ve yollardaki araçlar da hasar gördü.

BOĞAZ KÖPRÜSÜ'NDEN GEÇTİLER

Öte yandan Gezi Parkı’nın yıkılmaması için Taksim Meydanı ve çevresinde polisle çatışan eylemcilere destek veren yaklaşık bin kişilik bir grup, Boğaz Köprüsü üzerinden Avrupa yakasına geçiş yaptı. Köprü trafiği tamamen durdu. Yoldan geçmeye çalışan araçların da korna çalarak protestoculara destek verdiği görüldü.

Boğaz Köprüsü'nden gelen grup, Taksim Meydanı'na çıkmak istedi. Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş istikametine giden grubu polis ekipleri anonslar yaparak uyardı. Grubun yürüyüşüne izin vermeyeceğini belirten polis ekipleri, eylemcilerin dağılmasını istedi. Uyarılara kulak asmayan eylemciler, polis ekiplerine taş atmaya başladı. Polis ekipleri de TOMA araçlarından tazyikli su ile karşılık verdi. Grubun dağılması için gaz bombası da atan polis, eylemcilerle uzun süre çatıştı.
Taksim Gezi Parkı eylemleri tam gazFOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

PROTESTOLAR İSTANBUL'U AŞTI

Taksim Gezi Parkı 'nda ağaçların kesilmesine karşı çıkan grubun başlattığı protestolar İstanbul sınırlarını aştı. Türkiye'nin bir çok bölgesinde protesto gösterileri düzenlendi.

İzmir'deki protestoların ilk adresi Alsancak Meydanı'ydı. Akşam saatlerinde biraraya gelen göstericiler, sloganlarla Taksim'deki polis müdahalesini protesto etti. Basmane Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen gruba, polis izin vermedi. Bunun üzerine göstericiler ve çevik kuvvet ekipleri arasında gerginlik yaşandı. Daha sonra Talatpaşa Bulvarı'na çıkan grup, burada yolu trafiğe kapatarak araç geçişini engelledi. Çöp konteynerlerini yakarak barikat oluşturan gruba, polis tazyikli suyla müdahale etti. Çıkan olaylarda yaralananlar ambulanslarda tedavi edilirken, çok sayıda gösterici de gözaltına aldı.

Ankara'da da aynı şekilde gösteriler vardı. Kızılay Meydanı'nda toplanan kalabalık bir grup, daha sonra Kuğulu Park'a yürüdü. CHP Gençlik Kolları ve sivil tolum örgütü üyelerinin de aralarında olduğu gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Eyleme katılan bazı milletvekilleri de polisin müdahalesinden etkilendi. Çıkan olaylarda 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ODTÜ yakınlarında toplanan ve ardından yürüyüşe geçen bir grup öğrenci, Ankara-Eskişehir karayolunu ulaşıma kapatıp Söğütözü yolundan gelen grupla Yeni Başbakanlık binası yakınlarında bir araya geldi. Eskişehir yolunu kapatarak Meclis'e yürümek isteyen başka bir gruba ise çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Bu arada, Kuğulu Park'tan Güven Park'a gelmeye çalışan grubun taş ve şişe atması üzerine polis, tazyikli su sıkarak müdahale etti. Buradan kaçan göstericiler, yollarda çöpleri ateşe vererek barikatlar kurdu.

Bolu'da yaklaşık bin kişilik bir grup, Belediye Meydanı'nda toplandı. Grup, çeşitli sloganlar atarak Hükümet Meydanı'na kadar yürüdü. Grup, daha sonra Atatürk Bulvarı'ndan D-100 karayoluna çıktı ve İstanbul-Ankara yönünü yaklaşık 20 dakika ulaşıma kapattı. Polis ekipleri tarafından alınan geniş güvenlik önlemleri altında grup, tekrar kent merkezine doğru yürümeye başladı.

İzmit'te Cumhuriyet Meydanı'nda dün saat 19.00'da gerçekleştirilen protesto gösterisinde sabaha karşı olaylar çıktı. 4 bin dolayında kalabalığın, sabaha karşı AK Parti binasına yürümek istemesi üzerine polis, tazyikli su ve biber gazı kullanarak göstericilere müdahale etti, 50 kişi gözaltına alındı.

Afyonkarahisar'da sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla toplanan Anıtpark Meydanı'nda saat 03.00'te toplanan grup, çeşitli sloganlar atarak Taksim Gezi Parkı ve çevresinde yaşanan olaylara tepki gösterdi. Burada bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra Anıtpark'tan Yeşilyol Caddesi'ne doğru yürüdü. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba, polis müdahale etti. Olayların ardından 21 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Adana'da ise çeşitli siyasi partilerin üyeleri ile bazı takımların taraftarlarından oluşan grup, Atatürk Parkı'nda bir araya gelerek çeşitli sloganlar attı. Grupta yer alan sanatçı Hayko Cepkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Adana'ya konser vermek için geldiğini ancak protesto gösterisi olduğunu duyunca destek vermek istediğini ifade etti. Çeşitli pankartlar açan ve halay çeken grup, bir süre de oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Ayrıntılar gelmeye devam edecek..